Pavel se prý nemůže rovnat s Klausem či Zemanem a skončí jako chromá kachna

13. 12. 2023 11:31:43
Na rozdíl od šéfredaktora MF Dnes Jaroslava Plesla jsem rád, že máme po mnoha letech důstojného prezidenta a také prezidenta, který vykonává úřad v souladu s ústavní rolí prezidenta v parlamentní demokracii.

Musím říci, že mi přijde trochu smutné, že šéfredaktor druhého největšího českého deníku (první je Blesk, což je přeci jen pořád o něco větší bulvár) nechápe ústavní roli českého prezidenta, respektive se vyjadřuje, jako by ji nechápal. Tak totiž z mého pohledu působil jeho příspěvek do diskuse o aktuálním působení Petra Pavla na CNN Prima NEWS.

Panu Pleslovi evidentně vadí, že k aktuálním politickým problémům nezaujímá prezident Pavel vyhraněná stanoviska, nebo je alespoň veřejně neprezentuje. Evidentně se mu stýská po prezidentech, kteří si v kontroverzních vyjádřeních a postojích libovali a do dnes libují, přičemž možná pozapomněl, jakou formou to zejména ten předchozí dělal a do jak zahnilých ideologických vod, absurdně zbytečných témat a hloupostí nasměroval společenskou diskusi.

Pominu-li to, jak na základě přebujelých eg předchozí dva prezidenti povýšili své názory (mnohdy prokazatelně mylné) na pravdu, tak je třeba chápat to, jaká je ústavní role českého prezidenta. Způsob výkonu funkce se pochopitelně může u jednotlivých politiků lišit, ale rozsah pravomocí a zažitých ústavních zvyklostí jasně navádí k tomu, že prezident nemá být dalším politickým hráčem prosazujícím si své názory. Prezident v parlamentní demokracii má být spíše moderátorem diskuse, má vyhrocené spory mírnit a uklidňovat. Je třeba, aby kontroverze přecházející z politiky do společnosti tišil a nikoli je vyvolával.

Na druhou stranu je nutné, aby se prezident zcela zásadně vyjadřoval ke zcela zásadním věcem, jako je například zahraničněpolitické směřování země a ukotvení v nadnárodních strukturách, jejichž jsme se stali dobrovolně členy. Vzpomeňme si, jak právě předchozí prezident v tomto ohledu fatálně selhal (a jeho předchůdce tak selhává dnes), když neustále relativizoval naše spojenectví se spojenci a lezl do řiti zjevným nepřátelům. Nechť mi pan Plesl promine, ale vyjednávání vlády s lékaři není fatální politický problém, který má nějaké jedno dobré řešení, a není tak úkolem prezidenta zaujmout vyhraněné stanovisko a snažit se problém nějak rozseknout.

Z mého pohledu se prezident, se kterým ne vždy, a ne se vším souzním, v tomto případě vyjádřil naprosto správně, když ocenil, že došlo k dohodě, a zároveň fakticky poznamenal, že toto řešení nebylo systémové, protože prostě nebylo. Moc nechápu, že někomu schází jakýsi prezident – všeználek, který fušuje tu do historie, tu do klimatologie, všem radí a k tomu má ještě chování „jájínka“, respektive řeznického psa, čímž se v případě Miloše Zemana všem slušným řeznickým psům omlouvám.

Do jisté míry chápu, že novinářům a publicistům obecně, což popravdě trochu cítím i sám u sebe, poněkud schází ono vzrůšo, které dokázali bývalí dva prezidenti vyvolat, kdykoli se jim k tomu naskytla vhodná příležitost, ale opakuji, že si nemyslím, že je úkolem prezidenta plnit stránky bulváru, uspokojovat potřebu senzacechtivých novinářů něco pořádně rozmáznout, satirikům denně servírovat náměty na nekorektní satiru, investigativcům rozebírat skandální kauzy a občanům se tím vším bavit.

Jsem docela rád za možná trochu nudného prezidenta, v jehož případě se převážně řeší, jakou si vzal kravatu, motorku a první dáma kostým. Nemám žádný problém s tím, když ho kdokoli zkritizuje, a to jak na základě svého názoru či jakékoli objektivní skutečnosti, ale přijde mi dobré, když tak každý učiní s ohledem na to, kým je a koho reprezentuje. Nedávno si vzal prezidenta na paškál ve svém satirickém pořadu (zde či zde) Jindřich Šídlo, a krom toho, že mě pobavil, dotknul se, jak u satiry má být, i bolavých míst. Stěžovat si ale na Pavlův výkon prezidentské funkce s ohledem na jeho předchůdce mi, pane Plesle, přijde jako úplné chucpe.

Autor: Jiří Turner | středa 13.12.2023 11:31 | karma článku: 32.63 | přečteno: 1169x

Další články blogera

Jiří Turner

Dvě sociální demokracie? A není to málo, „příteli“ Paroubku?

Ambice některých lidí jsou bezbřehé a patrně rostou přímo úměrně se ztrátou soudnosti a věkem. Hrobař staré dobré sociální demokracie se vložil do nové sociálně demokratické strany a nepokřtil mu ji nikdo jiný než lánský důchodce.

28.2.2024 v 14:05 | Karma článku: 19.13 | Přečteno: 295 | Diskuse

Jiří Turner

Jak levně, rychle a spolehlivě oživit protiromské nálady ve společnosti?

Recept na to našel zpěvák Jan Bendig, který na Českém slavíku zinscenoval své rasově motivované přebílení, patrně aby vzbudil u posluchačů lítost na trpkým osudem romského chlapce, který musí překonávat překážky a příkoří.

22.2.2024 v 11:16 | Karma článku: 25.26 | Přečteno: 821 | Diskuse

Jiří Turner

Koho brání Národní domobrana?

Taky tápete ve všech těch vlasteneckých hnutích a spolcích, které vznikly na ochranu našich národních zájmů a které se svorně prezentují jako nezávislé, apolitické a nadstranické iniciativy? Tak se na jednu z nich podívejme.

21.2.2024 v 15:39 | Karma článku: 36.68 | Přečteno: 2381 | Diskuse

Jiří Turner

A terazky mi povedztě, čo vy si predstavujetě pod takým slovom grýndýl?

Být Hřibem, volám Jandejskovi, aby zemědělci přijeli s traktory každé pondělí, tak pohodová dopravní situace v Praze totiž už dlouho nebyla. Nicméně i všeliká vyjádření protestujících „sedláků“ stojí za úvahu.

19.2.2024 v 15:01 | Karma článku: 36.00 | Přečteno: 3244 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Radek Sárközi

Mikuláš Bek by měl jako ministr školství okamžitě skončit

Ministra školství Mikuláše Beka kritizuje nejen opozice, ale i zástupci koaličních stran, a dokonce už i někteří členové hnutí Starostové a nezávislí. Obhájí M. Bek v senátních volbách svou pozici senátora? Skončí jako ministr?

29.2.2024 v 18:00 | Karma článku: 15.64 | Přečteno: 295 | Diskuse

Ondřej Flégl

Mír s Ruskem je jen přestávka mezi invazemi

Ruská federace napadá své sousedy a využívá mír jen jako přestávku mezi invazemi. Touhu okupovat další státy navíc přiznal Putin ještě před invazí na Ukrajinu.

29.2.2024 v 11:11 | Karma článku: 19.38 | Přečteno: 410 | Diskuse

Karel Trčálek

Jak pražští demonstranti hrdinně vypískali Orbána i Fica

Velmi početná skupina pražských demonstrantů se včera rázně vypořádala s příjezdem proputinovských kolaborantů Fica a Orbána na Visegrádskou schůzku V4, je na čase požádat Rusko o jejich ochranu...

28.2.2024 v 19:08 | Karma článku: 30.20 | Přečteno: 677 | Diskuse

Josef Nožička

Jak pražští demonstranti hrdinně vypískali Fica i Orbána

Velmi početná skupina pražských demonstrantů se včera rázně vypořádala s příjezdem proputinovských kolaborantů Fica a Orbána na Visegrádskou schůzku V4.

28.2.2024 v 18:10 | Karma článku: 38.28 | Přečteno: 1209 |

Miroslav Václavek

Mírové návrhy Andreje Babiše

Jak už všichni víme, je vláda Petra Fialy tou nejneschopnější v dějinách. Pokud by o tom snad někdo pochyboval jen ať se rozhlédne kolem sebe. A co uvidí? Je zataženo a prší, to svědčí o naprosté pravdivosti těchto slov.

28.2.2024 v 17:00 | Karma článku: 24.01 | Přečteno: 492 | Diskuse

Zemřela slovenská moderátorka, oblíbený byl její pořad, který pomáhal dětem

Zemřela moderátorka a logopedka slovenské dětské televizní stanice JOJko Lucia Palugyayová. Bylo jí 47 let. Na...

Princ William zrušil na poslední chvíli z osobních důvodů účast na akci

Britský princ William (41) odřekl svou účast na úterní vzpomínkové slavnosti na hradě Windsor. Na bohoslužbu za...

Brzobohatý řádil v šatech a paruce. Poprvé veřejně jako Tiffany Richbitch

Ondřej Gregor Brzobohatý (41) vystoupil poprvé veřejně v šatech jako drag queen Tiffany Richbitch. Byl hostem druhého...

Šlo o rozhovor, hájí Gondíková s Benešovou focení do pánských časopisů

Herečky Adéla Gondíková (50) a Lucie Benešová (49) jsou spolužačky z konzervatoře a přátelí se už přes třicet let. V...

Menzelová pomáhá nemocnému Víznerovi. Byl bys hrdý, vzkázala manželovi

Olga Menzelová (46) poslala prostřednictvím Instagramu dojemný vzkaz svému zesnulému muži Jiřímu Menzelovi k jeho...