Příčinou krize je mravní bída

3. 01. 2024 10:05:10
Všechny krize, co jich na světě bylo, nikdy nezpůsobil jediný člověk, a pokud ano, tak ho daná společnost musela nejdříve „stvořit“ a pak „živit“. Příčiny krizí jsou tak celospolečenským fenoménem, a nikoli vinou jediného subjektu

„To, čemu jsme si zvykli říkat krize, je jiné jméno pro mravní bídu. Mravní bída je příčina, hospodářský úpadek je následek. V naší zemi je mnoho lidí, kteří se domnívají, že hospodářský úpadek lze sanovat penězi. Hrozím se důsledků tohoto omylu. V postavení, v němž se nacházíme, nepotřebujeme žádných geniálních obratů a kombinací. Potřebujeme mravní stanoviska k lidem, k práci a veřejnému majetku. Nepodporovat bankrotáře, nedělat dluhy, nevyhazovat hodnoty za nic, nevydírat pracující, dělat to, co nás pozvedlo z poválečné bídy, pracovat a šetřit a učinit práci a šetření výnosnější, žádoucnější a čestnější, než lenošení a mrhání. Je třeba překonat krizi důvěry, technickými zásahy, finančními a úvěrovými ji však překonat nelze, důvěra je věc osobní a důvěru lze obnovit jen mravním hlediskem a osobním příkladem.“

To jsou slova Tomáše Baťi pronesená bezmála před sto lety. Nemyslím si, že by se na platnosti této úvahy něco změnilo.

Jakékoli hodnoty musí být něčím podloženy. Žijeme ve světě, který nabyl přesvědčení, že ony hodnoty lze vytvořit systémem levně nakoupit – draze prodat. Tento systém samozřejmě funguje, ale zapomínáme na to, že vždy je to na úkor někoho nebo něčeho. Bohatnou-li jedni, chudnou jiní. Bohatnou-li neúměrně a nepodloženě velkopodnikatelé, je zjevné, že legálně či nelegálně obrali stát o statky, které sami nevytvořili. Tvořit se nedá z ničeho. Se státem nutně chudnou ti občané, kteří jsou na prosperitě státu závislí, nebo do nich stát musí neúměrně investovat. Jedinou hodnotou, která vytváří jakékoli morální zisky, je kromě prostředků, které dává země, lidská práce, a to fyzická i duševní. Zní to jako lekce marxismu, ale ani Marx se, myslím, ve všem nemýlil.

Příklady jsou zcela transparentní. Země s nejvyšší životní úrovní jsou ty, které vlastní extrémní přírodní bohatství nebo v nich žijí pracovití lidé. Ideální je obojí. Podmínkou je v obou případech jen demokratický a obecně morální systém. Případy různých krachujících zemí, objektivně předurčených k blahobytu jasně ukazují, že jen mravný systém, který majoritně spravují a zásadně ovlivňují mravní lidé, kteří jsou schopni a ochotni společnost kultivovat, je podmínkou prosperity. Mám pocit, že jsme se dopracovali ke zcela opačnému stavu. Nekultivovanost, amorální stanoviska, bezohlednost, nesnášenlivost a všudypřítomná a permanentní orientace na hmotné statky nás dovedly k marasmu, který ovlivňuje ekonomiku a neblahá kondice ekonomiky zpětně prohlubuje společenskou krizi a nespokojenost občanů.

Je zcela zjevné, že náprava takového stavu může být jen výsledkem dlouhodobého procesu, přičemž takový vývoj je u nás asi krajně nejistý. Onu nejistotu vyvolává mimo jiné nemravná politika, kterou produkují nemravní politikové. Ti se ovšem dostali k moci a disponují volebními preferencemi na základě přání občanů. Proto je tak důležité neustále sledovat chování, výroky, počiny a názory politiků, jejich odpovědnost a zásadovost. Mám však pocit, že jsme si zvykli posuzovat politiky podle toho, jaký nám v dané chvíli přinesou osobní prospěch a zisky, jak z nás sejmou břímě osobní odpovědnosti a jak empatičtí jsou k našim okamžitým náladám. Jsme extrémně kritičtí k těm, kteří nám nemažou med kolem úst a neplní naše peněženky, a naopak jsme ochotni velebit ty, kteří neváhají nezásadovými a nemorálními postoji uspokojovat pochybné požadavky těch z nás, kteří hledí jen na své vlastní materiální či pseudovlastenecké zájmy.

Bude-li nastávající rok ekonomicky příznivější, bude to výsledkem různých makroekonomických faktorů, nikoli výsledkem nějaké společenské změny, kultivace či mravní obrody. To znamená, že budeme nadále náchylní k tomu, že jakýkoli další vnější problém nás opět přivede do ekonomických potíží, a to přesně v duchu slov Tomáše Baťi. Je patrné, že naše společnost je nemocná, protože ve zdravé společnosti nemůže většina občanů podporovat amorální populisty, vysoká procenta občanů nemohou vzhlížet k radikálům, nacionálním štváčům, natož pak cítit sympatie ke zločinným systémům a jejich představitelům. Jak jinak vnímat skutečnost, že každý osmý Čech fandí Vladimiru Putinovi a jeho počinům, jak si vysvětlit, že stejné množství lidí podporuje ty radikální strany a hnutí, které nenabízí žádná reálná řešení, ale naopak prosazují nemravnou politiku, podporují nesnášenlivost a zcela amorální přístup k většině vnějších problémů?

Nemám osobně rád nářky nad tím, v jak hrozné době žijeme. V historickém kontextu žijeme v naší zemi v požehnaných časech, době dostatku, jistot i relativní bezpečnosti, a to i přes veškeré hrůzy a katastrofy, kolem nás a někdy i u nás doma. Nechci se uspokojovat tím, že bývalo hůř a mnohde hůř je, ale naopak vzhlížím tam, kde je lépe, a dokážu si představit, jak málo by stačilo k tomu, aby i u nás po všech stránkách lépe bylo. To „málo“ je však něco, co neumí zabezpečit jeden politik ani jedna politická strana ani jakýkoli jeden jednorázový počin. Vůbec netuším, jak lze byť jen iniciovat nějaké pozitivní změny a napadají mě v tomto smyslu jen ony „otřepané“ fráze o tom, že každý by měl začít sám u sebe. Většina z nás dovede (a tím pádem v pozitivním smyslu i má) ovlivňovat jen své bezprostřední okolí. Pokud máme schopnost pokoušet se být lepšími lidmi a takto působit i na druhé, měli bychom tak činit. Kvůli sobě, kvůli svým blízkým, své zemi i světu. Množiny rodin, komunit, firem i států jsou přesně takové, jaké je jejich členstvo, a lidstvo je jen takové, jací jsou lidé.

Autor: Jiří Turner | středa 3.1.2024 10:05 | karma článku: 23.40 | přečteno: 577x

Další články blogera

Jiří Turner

Dvě sociální demokracie? A není to málo, „příteli“ Paroubku?

Ambice některých lidí jsou bezbřehé a patrně rostou přímo úměrně se ztrátou soudnosti a věkem. Hrobař staré dobré sociální demokracie se vložil do nové sociálně demokratické strany a nepokřtil mu ji nikdo jiný než lánský důchodce.

28.2.2024 v 14:05 | Karma článku: 19.13 | Přečteno: 295 | Diskuse

Jiří Turner

Jak levně, rychle a spolehlivě oživit protiromské nálady ve společnosti?

Recept na to našel zpěvák Jan Bendig, který na Českém slavíku zinscenoval své rasově motivované přebílení, patrně aby vzbudil u posluchačů lítost na trpkým osudem romského chlapce, který musí překonávat překážky a příkoří.

22.2.2024 v 11:16 | Karma článku: 25.26 | Přečteno: 821 | Diskuse

Jiří Turner

Koho brání Národní domobrana?

Taky tápete ve všech těch vlasteneckých hnutích a spolcích, které vznikly na ochranu našich národních zájmů a které se svorně prezentují jako nezávislé, apolitické a nadstranické iniciativy? Tak se na jednu z nich podívejme.

21.2.2024 v 15:39 | Karma článku: 36.68 | Přečteno: 2381 | Diskuse

Jiří Turner

A terazky mi povedztě, čo vy si predstavujetě pod takým slovom grýndýl?

Být Hřibem, volám Jandejskovi, aby zemědělci přijeli s traktory každé pondělí, tak pohodová dopravní situace v Praze totiž už dlouho nebyla. Nicméně i všeliká vyjádření protestujících „sedláků“ stojí za úvahu.

19.2.2024 v 15:01 | Karma článku: 36.00 | Přečteno: 3244 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Štěpánka Bergerová

Jezdí jak pražskej autobusák ...

...................................... aneb budou nám opravdu lépe, nejen ve veřejné dopravě, šoférovat roboti ???

29.2.2024 v 21:46 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 27 | Diskuse

Ladislav Pokorný

„Policie zavádí opatření proti skupinám s odlišnými ideovými postoji.“ No konečně

Policisté z Jihomoravského kraje jako první vyslyšeli volání českých politiků, hodnotových médií i zodpovědných občanů po tvrdším kurzu vůči proruským dezolátům a obecně kritikům vlády. Konečně.

29.2.2024 v 20:50 | Karma článku: 17.29 | Přečteno: 198 | Diskuse

Iva Votočková

Kolik "facek" potřebuješ ty, abys pochopil/a? ;-)

Dokud věříme, že za mizérii našich životů mohou ti druzí, tak máme jednu velkou jistotu a to, že v podstatě nemáme šanci se z té mizérie dostat. A to neplatí jen pro partnerský život ale pro život obecně.

29.2.2024 v 17:00 | Karma článku: 8.16 | Přečteno: 170 | Diskuse

Pavla Drahoňovská

Norování

Do mé emailové schránky mi přišla žádost od organizace „Svoboda zvířat“ o kontaktování ministra zemědělství, aby se zasadil o ukončení norování.

29.2.2024 v 10:16 | Karma článku: 9.10 | Přečteno: 186 | Diskuse

Karel Wágner

Jak chudí platí na bohaté

Zelená dohoda pro Evropu, jinak též Green Deal, jako soubor politických iniciativ, má podporovat přeměnu EU na spravedlivou a prosperující společnost.

29.2.2024 v 9:09 | Karma článku: 28.15 | Přečteno: 711 | Diskuse

Zemřela slovenská moderátorka, oblíbený byl její pořad, který pomáhal dětem

Zemřela moderátorka a logopedka slovenské dětské televizní stanice JOJko Lucia Palugyayová. Bylo jí 47 let. Na...

Princ William zrušil na poslední chvíli z osobních důvodů účast na akci

Britský princ William (41) odřekl svou účast na úterní vzpomínkové slavnosti na hradě Windsor. Na bohoslužbu za...

Brzobohatý řádil v šatech a paruce. Poprvé veřejně jako Tiffany Richbitch

Ondřej Gregor Brzobohatý (41) vystoupil poprvé veřejně v šatech jako drag queen Tiffany Richbitch. Byl hostem druhého...

Šlo o rozhovor, hájí Gondíková s Benešovou focení do pánských časopisů

Herečky Adéla Gondíková (50) a Lucie Benešová (49) jsou spolužačky z konzervatoře a přátelí se už přes třicet let. V...

Menzelová pomáhá nemocnému Víznerovi. Byl bys hrdý, vzkázala manželovi

Olga Menzelová (46) poslala prostřednictvím Instagramu dojemný vzkaz svému zesnulému muži Jiřímu Menzelovi k jeho...