Naše země stagnuje a chudne. To je dost dobrý důvod, abych nevolil Babiše

4. 01. 2024 14:04:24
Ve svém novoročním poselství předseda ANO mluvil o stagnaci a chudnutí naší země. Opomněl ovšem uvést, že je to hlavně důsledek politiky, které je on typickým představitelem. Chceme-li tento trend zvrátit, nevolme populisty!

Podruhé v krátkém čase se zamýšlím nad stejným problémem. Je to patrně proto, že mě aktuální politický vývoj znepokojuje, ale může to být také, jak praví Cimrman, průvodním jevem stárnutí, které se projevuje neschopností udržet myšlenku anebo neschopností myšlenku opustit, přičemž se u mě patrně projevuje onen druhý případ.

Nechci tvrdit, že pokud je naše země v nedobré kondici, je to jen vinou Andreje Babiše. Na vině je dle mého soudu nedobrý společenský vývoj, na kterém se kromě mnoha dalších faktorů podepsali politikové, jejich partaje a z nich vzešlé vlády. Vinu nesou především vlády levicově populistické, ale také vlády pravicových stran, které trestuhodně slevily z pravicových principů ve snaze zavděčit se nevyhraněným voličům populistickými nezásadovými nesmysly.

Typickým příkladem může být tato vláda, která vznikla z účelově vytvořené protibabišovské koalice. Ta ve svých předvolebních prohlášeních naslibovala řadu nereálných a neuskutečnitelných kroků, přičemž se pravicoví politikové snížili až k rétorice svých politických konkurentů. Stalo se takto, co se stát muselo. V okamžiku, kdy tato vláda zatáhla za pomyslnou záchranou brzdu v podobě krajně nepopulárních opatření, ztratila podporu a důvěru velké části veřejnosti.

Můžeme spekulovat o tom, že pokud by se tato koalice před volbami neprezentovala líbivými sliby, nikdy by volby nevyhrála, ale já jsem osobně přesvědčen, že se populistických praktik měla zříci, a to i za cenu toho, že by byla poražena. Na druhou stranu byla nutná restriktivní opatření prosazena a myslím si, že zodpovědní lidé by je v obecné rovině měli podporovat. Záměrně píši, že “v obecné rovině“, protože je toho mnohem více, co je třeba napravit a existuje také mnoho problémů, které se vůbec řešit nedaří, a to nemluvím o vnějších okolnostech, které nejsme schopni ovlivnit, pokud nechceme ztratit vlastní tvář.

Odevšad slyším kritiku, že tato vláda neumí komunikovat, tedy smysluplně a pochopitelně prezentovat své kroky a postoje. Osobně takový pocit úplně nemám, ale chápu, že třeba „akademický styl“ premiéra může být pro řadu lidí těžko stravitelný, a to i proto, že jsme si asi zvykli na stájový projev bývalého prezidenta i premiéra. Navážu-li na to, jsem docela rád, že projev a chování nejvyšších ústavních činitelů už nepostrádá důstojnost a reprezentativnost, přičemž je jasné, že by to měla být naprostá samozřejmost. V tomto kontextu těžko vydýchávám nejen mnohdy buranskou rétoriku opozičních lídrů, ale hlavně zcela nepokrytě pronášené lži, matoucí a zkreslené informace a mnohdy paušální kritiku všeho, co řekne a udělá politický konkurent, a to bez ohledu na jakoukoli relevanci. Jsem přesvědčen, že takto se nemá chovat opozice, která má ambice v příštím volebním období vládnout.

Výše zmíněné dokumentují třeba aktuální komentáře opozičních politiků k novoročnímu projevu prezidenta republiky, který osobně považuji za mimořádně zdařilý, neboť byl vyvážený, slušný, nekonfrontační a zdravě optimistický. Kritikům prezidenta a podporovatelům předsedy ANO vřele doporučuji oba projevy porovnat, rozdíl je dle mého soudu ve všech směrech propastný. Typickým projevem opozice, je v tomto ohledu i to, že všichni komentující podsouvají prezidentovi výroky, které vůbec nevyjádřil a reagují na z kontextu vytržené části a detaily, aniž by brali v úvahu vše ostatní.

Jelikož je na základě volebních preferencí zřejmé, že podíl na moci bude chtít mít i SPD (může se stát, že ANO nebude mít jinou volbu než koalici s Okamurou nebo zavazující tichou podporu), tak je užitečné Okamurovy výroky sledovat. Z mého pohledu s nástupem SPD do vlády končí už veškerá legrace a soudní voliči by si měli dobře rozmyslet, koho že to vlastně volí. Současná vláda má ještě prostor se zlepšit a poučit z chyb, těžko ale věřit tomu, že aktuální opozice změní to, co je samou podstatou její existence.

Autor: Jiří Turner | čtvrtek 4.1.2024 14:04 | karma článku: 41.99 | přečteno: 5560x

Další články blogera

Jiří Turner

Dvě sociální demokracie? A není to málo, „příteli“ Paroubku?

Ambice některých lidí jsou bezbřehé a patrně rostou přímo úměrně se ztrátou soudnosti a věkem. Hrobař staré dobré sociální demokracie se vložil do nové sociálně demokratické strany a nepokřtil mu ji nikdo jiný než lánský důchodce.

28.2.2024 v 14:05 | Karma článku: 19.12 | Přečteno: 294 | Diskuse

Jiří Turner

Jak levně, rychle a spolehlivě oživit protiromské nálady ve společnosti?

Recept na to našel zpěvák Jan Bendig, který na Českém slavíku zinscenoval své rasově motivované přebílení, patrně aby vzbudil u posluchačů lítost na trpkým osudem romského chlapce, který musí překonávat překážky a příkoří.

22.2.2024 v 11:16 | Karma článku: 25.26 | Přečteno: 821 | Diskuse

Jiří Turner

Koho brání Národní domobrana?

Taky tápete ve všech těch vlasteneckých hnutích a spolcích, které vznikly na ochranu našich národních zájmů a které se svorně prezentují jako nezávislé, apolitické a nadstranické iniciativy? Tak se na jednu z nich podívejme.

21.2.2024 v 15:39 | Karma článku: 36.68 | Přečteno: 2381 | Diskuse

Jiří Turner

A terazky mi povedztě, čo vy si predstavujetě pod takým slovom grýndýl?

Být Hřibem, volám Jandejskovi, aby zemědělci přijeli s traktory každé pondělí, tak pohodová dopravní situace v Praze totiž už dlouho nebyla. Nicméně i všeliká vyjádření protestujících „sedláků“ stojí za úvahu.

19.2.2024 v 15:01 | Karma článku: 36.00 | Přečteno: 3244 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Radek Sárközi

Mikuláš Bek by měl jako ministr školství okamžitě skončit

Ministra školství Mikuláše Beka kritizuje nejen opozice, ale i zástupci koaličních stran, a dokonce už i někteří členové hnutí Starostové a nezávislí. Obhájí M. Bek v senátních volbách svou pozici senátora? Skončí jako ministr?

29.2.2024 v 18:00 | Karma článku: 15.34 | Přečteno: 284 | Diskuse

Ondřej Flégl

Mír s Ruskem je jen přestávka mezi invazemi

Ruská federace napadá své sousedy a využívá mír jen jako přestávku mezi invazemi. Touhu okupovat další státy navíc přiznal Putin ještě před invazí na Ukrajinu.

29.2.2024 v 11:11 | Karma článku: 19.37 | Přečteno: 401 | Diskuse

Karel Trčálek

Jak pražští demonstranti hrdinně vypískali Orbána i Fica

Velmi početná skupina pražských demonstrantů se včera rázně vypořádala s příjezdem proputinovských kolaborantů Fica a Orbána na Visegrádskou schůzku V4, je na čase požádat Rusko o jejich ochranu...

28.2.2024 v 19:08 | Karma článku: 30.04 | Přečteno: 672 | Diskuse

Josef Nožička

Jak pražští demonstranti hrdinně vypískali Fica i Orbána

Velmi početná skupina pražských demonstrantů se včera rázně vypořádala s příjezdem proputinovských kolaborantů Fica a Orbána na Visegrádskou schůzku V4.

28.2.2024 v 18:10 | Karma článku: 38.13 | Přečteno: 1205 |

Miroslav Václavek

Mírové návrhy Andreje Babiše

Jak už všichni víme, je vláda Petra Fialy tou nejneschopnější v dějinách. Pokud by o tom snad někdo pochyboval jen ať se rozhlédne kolem sebe. A co uvidí? Je zataženo a prší, to svědčí o naprosté pravdivosti těchto slov.

28.2.2024 v 17:00 | Karma článku: 24.01 | Přečteno: 489 | Diskuse

Zemřela slovenská moderátorka, oblíbený byl její pořad, který pomáhal dětem

Zemřela moderátorka a logopedka slovenské dětské televizní stanice JOJko Lucia Palugyayová. Bylo jí 47 let. Na...

Princ William zrušil na poslední chvíli z osobních důvodů účast na akci

Britský princ William (41) odřekl svou účast na úterní vzpomínkové slavnosti na hradě Windsor. Na bohoslužbu za...

Brzobohatý řádil v šatech a paruce. Poprvé veřejně jako Tiffany Richbitch

Ondřej Gregor Brzobohatý (41) vystoupil poprvé veřejně v šatech jako drag queen Tiffany Richbitch. Byl hostem druhého...

Šlo o rozhovor, hájí Gondíková s Benešovou focení do pánských časopisů

Herečky Adéla Gondíková (50) a Lucie Benešová (49) jsou spolužačky z konzervatoře a přátelí se už přes třicet let. V...

Menzelová pomáhá nemocnému Víznerovi. Byl bys hrdý, vzkázala manželovi

Olga Menzelová (46) poslala prostřednictvím Instagramu dojemný vzkaz svému zesnulému muži Jiřímu Menzelovi k jeho...