Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Zkouška sirén

První středu v měsíci, přesně v 12:00, v souladu s varováním, se ozval zvuk, který mohl způsobit zkázu. Měl to být opojný zpěv, ale ke stěžni přivázaný rek slyšel jen kvílení. Co pak řekl posádce s voskem v uších, není známo.

Jak se z kouzelných pěvkyň z antické mytologie staly sirény, varující před bombardováním nebo ukončující pracovní dobu (to se už asi moc nepoužívá, asi proto, že pracovní doba bývá často ukončována individuálně), vědí jen bozi. I další význam onoho slova, tedy mořský savec, se málo podobá půvabné dívce, říká se mu také ochechule, což je u nás používáno jako nepříliš lichotivé označení jistého druhu dam. Ty se pak dělí (ty mořští savci, ne ty ženštiny) na kapustňáky a moroně.  Jsou to zvířátka roztomilá, ale jak už bylo řečeno, luzným zjevem nelákají a rozhodně nepějí.

Fantazie tvůrců všelikých názvů nezná mezí a Homérovy eposy (s ohledem na ty Sirény Odyssea), se staly úplnou studnicí různých synonym, rčení, úsloví, symbolických přirovnání a okřídlených slov (dokonce i výraz „okřídlená slova“ pochází z Homérových eposů). Už jen jméno hrdiny je synonymem cestovatele, ale i důvtipného a lstivého lišáka, a odysea symbolizuje strastiplnou cestu v pravém, i v přeneseném významu. Když jsme u lidských postav eposu, tak Odysseova manželka Penelopa je zosobněním věrnosti, jméno Odysseovi milenky Kirké se pejorativně používá v souvislosti s proměnou mužů ve vepře a další milenka, nymfa Kalypsó, je předobrazem poněkud majetnické a velmi těžko opustitelné ženy. Méně známý je původ výrazu „mentor“, coby označení zkušeného staršího člověka, starajícího se o mladšího a méně zkušeného svěřence, kterému je rádcem a oporou. I ten je z Odyssei, je to jméno vychovatele Odysseova syna Telemacha. Sám Telemachos  je jakýmsi prototypem vyzrávajícího mladého muže. Synonymem věrné služky je Odysseova kojná Eurykleia a věrnost psí zosobňuje rekův pes Argos, který se dočká návratu svého pána, a pak teprve v klidu skoná.

Jelikož je Odyssea vlastně volným pokračováním Iliady, vystupují v ní, byť třeba jen okrajově nebo jako Odysseova vzpomínka, postavy z prvního eposu, které jsou předobrazem různých lidských vlastností a typů: Krásná Helena, podvedený Meneláos, proutník Paris, udatný, ale taky trochu ješitný Achilles se svou legendární patou, hrdý Hector, věrný Patroklos, nejstarší s králů Nestor nebo bezcitný a panovačný  Agamennon, který pro úspěch vojenského tažení proti Troji neváhal obětovat svoji dceru Ífigénii  a pak málem způsobil rozkol v řadách Řeků nárokováním si Achilleovy Bríseovny. Populární je i trojský kůň, jako synonymum poněkud problematického daru (to je ten danajský dar) i jako čehosi, co si dobrovolně vtáhneme k sobě, a ono nám to způsobí zkázu nebo alespoň problémy.

Ale vraťme se k Odyssee.  Z nadpřirozených bytostí v ní vystupujících je populární Kyklop (jmenovitě Polyfémos) jako synonymum kohokoli a čehokoli jednookého, Skylla s Charybdou si v podobě dvou oblud převzaly svoji antickou symboliku smrtícího útesu a víru, s čímž souvisí i rčení: „když nezahyneš v Charydbě, uchvátí tě Skylla“. Zmínka je i o Harpyjích, napůl ženách a napůl ptácích, které nejprve symbolizovaly bouři, ale později dostaly podobu připomínající spíše upíra, vysávajícího nás reálně i obrazně.  Při Odysseově návštěvě podsvětí se nám připomenou Tantalova muka a nekonečně beznadějná Sisyfova práce. V eposu pochopitelně hrají významnou roli bohové se svou mocí a silou, ale také s tradičními neřestmi, slabostmi a obsesemi. Připomeňme si záletného Dia, zhrzenou Héru, zarputilého Poseidona, ješitného Apollona, mužatku Pallas Athénu, frivolní Afroditu, válkychtivého Árese nebo posla bohů Herma, který vedle diplomatického poslání rád intrikuje a podporuje všemožné šizuňky. Héra je z osobních i obecných důvodů Odysseovou ochránkyní, kdežto Poseidón z víceméně soukromých pohnutek jeho úhlavním nepřítelem.

Postavy i události eposů se však neodrážejí jen v umění a různých jazykových prostředcích a obecných názvech, ale i v terminologii odborné. Kromě všeobecně známé „achilovky“ nesou mytologické názvy tisíce (možná desetitisíce) odborných názvů živočichů a rostlin. Jenom u hmyzu, což je mi velmi blízké, lze nalézt zcela neuvěřitelné paralely mezi brouky motýly (a příslušníky jinými hmyzích řádů) a mytologickými postavami, místy a ději. Jenom u motýlů má až 20% rodových a druhových jmen něco společného s antikou. Někdy jsou ta jména velmi přiléhavá, jako třeba skarabeům podobný brouk valící si kuličku z trusu nazvaný rodovým jménem Sisyfos (druhové jméno je Schaeferi), jindy to nelze chápat jinak, než že příslušný entomolog byl kromě hmyzáků zamilován i do antické mytologie. Je známo, jak jsou mytologické postavy zastoupeny v astronomii, ale běžně se možná neví, že chemikové tímto způsobem pojmenovali osminu, tj. třináct chemických prvků, mimo jiné hélium, niob, plutonium, selen, tantal, titan a thalium. Podobně by se dalo pokračovat i v řadě jiných oborů.

Proč se právě Homérovy eposy Ilias a Odyssea tak zásadním způsobem zapsaly do kultury (a nejen kultury, ale i vědy) západní civilizace a proč ji dodnes (aniž bychom si toho mnohdy všímali) tak zásadně ovlivňují? Silnější dopad měla a má snad jen Bible, u které je to ovšem podloženo křesťanstvím a judaismem, tedy v Evropě dominujícími náboženstvími, přestože starozákonní příběhy mají podobný symbolický a alegorický charakter jako řecké mýty. V obou případech, a to u Homéra výrazněji, dominuje příběh nad nějakými náboženskými hledisky. V Bibli jsou příběhy zasazeny do systému věrouky a také určitých etických norem, kdežto řecké eposy si libují spíše pestrosti a bizarnosti příběhu. Nejenom lidé, ale i bohové jsou v nich omylní a chybující, stejně jako jednající pod vlivem svých emocí a povah. Myslí, že právě to je po celou dobu jejich historie, tedy zhruba 3000 let, tím, co nás tak fascinuje. Na fantastickém pozadí, ve fantastických kulisách se odehrává fantastický příběh osobnostně docela reálných postav.

Toto zamyšlení jsem začal psát ve středu 2. 8., chvíli po dvanácté, kdy mi ještě brněly uši od té sirény, která se line z tlampače umístěného v bezprostřední blízkosti našeho domu. Jak se mi to spojilo s odysseovskými Sirénami, to vědí jen bohové olympští. 

Autor: Jiří Turner | pondělí 7.8.2017 11:23 | karma článku: 10,38 | přečteno: 535x
  • Další články autora

Jiří Turner

O mrtvých jen dobře?

Říká se to a mnozí se dle tohoto rčení také chovají. Je to však nutné? Argument, že mrtvý se nemůže bránit, je asi jediným relevantním argumentem. Já si myslím: O mrtvých jen pravdu.

26.4.2024 v 9:39 | Karma: 19,85 | Přečteno: 439x | Diskuse| Ostatní

Jiří Turner

Už začínám věřit tomu, že ANO příští parlamentní volby nevyhraje

Proč? Inu proto, že část aktuálně nespokojených voličů pochopí, že Babišovo hnutí není konstruktivní politickou silou, ale spíše destruktivní „sektou“.

24.4.2024 v 9:25 | Karma: 27,67 | Přečteno: 935x | Diskuse| Politika

Jiří Turner

Křtili Spiknutí

Zeman, Hašek, Volfová, Duka, Paroubek, Bohdalová, Mynář, Balák, Bobošíková, Lipovská, Slováček, Foldyna, Ovčáček, Konečná. Chyběl Sládek, Vandas a Rajchl. I tak: Tým snů!

18.4.2024 v 11:58 | Karma: 28,16 | Přečteno: 880x | Diskuse| Společnost

Jiří Turner

V kolika letech bych si zasloužil jít do důchodu?

Už jsem tam měl dávno být a brát přitom pěkný balík. Dřel jsem jako kůň a také jsem se staral o kupu dětí. Jsem moc rád, že si pan předseda Babiš myslí totéž.

17.4.2024 v 9:49 | Karma: 32,88 | Přečteno: 3553x | Diskuse| Společnost

Jiří Turner

Jestli ti odpůrci elektromobility náhodou netrpí neofobií?

Když vyjely první automobily se spalovacím motorem, před kterými běhal běžec s praporkem, zastánci koňských spřežení říkali, že tudy jistě cesta nevede.

15.4.2024 v 9:36 | Karma: 27,29 | Přečteno: 5153x | Diskuse| Společnost
  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

Prezident Petr Pavel se zranil v obličeji při střelbě ve zbrojovce

19. dubna 2024  15:44

Prezident Petr Pavel se při střelbě na střelnici v uherskobrodské České zbrojovce, kam zavítal...

VIDEO: Křičte a chovejte se jako racek. Chlapec vyhrál soutěž v imitaci vřískotu mořských ptáků

26. dubna 2024  20:36

Devítiletý Cooper Wallace z britského Chesterfieldu v neděli vyhrál čtvrté mistrovství Evropy v...

Ukrajinci se snaží před bojem utéct do Rumunska, v řece mnozí najdou smrt

26. dubna 2024  20:26

Tisíce Ukrajinců se od počátku ruské invaze pokusily překonat řeku Tisu na hranici s Rumunskem ve...

Mohly by hlídat tisíce dětí. Většině z dětských skupin ale stát nedá peníze

26. dubna 2024

Premium Míst pro děti ve školkách je zoufalý nedostatek. Státu se pro letošek přihlásilo 180 lidí z...

Izraelský ministr Ben Gvir měl nehodu, auto po nárazu skončilo na střeše

26. dubna 2024  19:04

Izraelský ministr národní bezpečnosti Itamar Ben Gvir měl autonehodu ve městě Ramla ve středu země....

Nespí vaše dítě? Přečtěte si, jak nespavost vyřešit
Nespí vaše dítě? Přečtěte si, jak nespavost vyřešit

Nespavost a problémy se spánkem se v různé míře objevují až u 30 % dětí. Mohou se projevovat častým buzením, problémy s usínáním, brzkým vstáváním...