Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Jaký je rozdíl mezi Krymem a Kosovem?

Prý žádný. Evropská unie to tak chybně měří dvojím metrem. Já bych řekl, že je to jako rozdíl mezi virózou a ožralstvím, při troše fantazie, s vírou a s notnou dávkou publicity to může vypadat podobně. Ale není to ani podobné.

Na úvod je asi vhodné uvést, že na dvojí metr EU v přístupu k událostem v Kosovu a k anexi Krymu upozornil Miloš Zeman v rozhovoru pro agenturu TASS (Telegrafní agentura Sovětského svazu)* před svou návštěvou Sovětského svazu (už se má říká Rusko, ale ten původní název je asi případnější, což je patrné i z názvu té agentury). Nemíním v tomto článku rozebírat, proč něco takového říká český prezident, chci zde pouze porovnat ony události na základě faktů, a ne jako projev rektálního horolezectví přes Kremelskou zeď.

Když se podívám na obě události nejdříve velmi obecně, nenapadá mě, v čem by tak asi mohly být pro někoho podobné. V případě války v Kosovu se jednalo o konflikt uvnitř samostatného suverénního státu – Svazové republiky Jugoslávie, kde proti sobě po oboustranných incidentech stanuly v provincii Kosovo armáda Svazové republiky Jugoslávie a Kosovská osvobozenecká armáda a zasáhlo tam nadnárodní organizace bez jakýchkoli územních nároků. V druhém případě vojska jednoho suverénního státu obsadila území jiného suverénního státu, tedy proběhla tzv. anexe. V tomto místě bych tak mohl článek ukončit s konstatováním, že srovnávat tyto události je hovadina.

Podívejme se na to ale podrobněji, nějaký podobný prvek třeba najdeme. Kosovo získalo v roce 1990 status federativní republiky v rámci SFRJ a o rok později vyhlásilo nezávislost, kterou však federální vláda neuznala, protože byla v rozporu s Ústavou. (V tomto ohledu to je velmi podobné s aktuální situací v Katalánsku, pochopitelně bez těch etnických konfliktů). Následně Kosovská osvobozenecká armáda započala s teroristickými útoky a s provokacemi proti kosovským Srbům i kosovským Albáncům, kteří v té době byli ještě větší měrou na straně federálních sil. Postupně se v Kosovu rozhořel konflikt, který byť vyvolaný separatisty, měl nakonec za následek bezprecedentní násilí páchané jugoslávskou armádou na civilním obyvatelstvu. V té době (1998) se USA a NATO od celé záležitosti distancovaly, NATO zasáhlo až v březnu 1999, kdy už občanská válka se zvěrstvy na obou stranách nešla diplomatickou cestou zastavit. Vojenská operace byla namířena proti Srbsku, které v červnu téhož roku stáhlo svá vojska z Kosova a toto území přešlo pod mezinárodní správu. Hodnocení těchto událostí je komplikované. Mezinárodní společenství zasáhlo zcela jistě pozdě, letecké útoky nebyly díky vetu v OSN ze strany Ruska a Číny zcela legitimní a byly vedeny jen proti jedné straně. Na druhou stranu bylo zamezeno rozšíření konfliktu a pravděpodobně i dalším velkým ztrátám na životech civilního obyvatelstva. **

Obsazení Krymu Ruskem nepředcházely žádné významné národnostní ani etnické nepokoje, ani referendum, které by vyjádřilo vůli ruského obyvatelstva na poloostrově. Byla to spíše reakce na změnu kursu Ukrajiny směrem k EU po pádu Janukovyčova režimu. Na Krymu sice proběhly demonstrace prorusky orientované většiny, ale nedošlo k žádným ozbrojeným konfliktům. V únoru 2014 klíčové objekty na Krymu náhle obsadili neoznačení příslušníci ruských speciálních sil a následně došlo v rychlém sledu k přeobsazení krymského parlamentu a ustanovení nové vlády. Ta popřela legitimitu ukrajinské vlády a naopak potvrdila připojení k Rusku. Posléze obsadila Krym regulérní armáda a ve vyhlášeném referendu většina obyvatel souhlasila s připojením k Rusku. Anexe Krymu proběhla vcelku pokojně, ale byla zcela v rozporu s mezinárodním právem. Byl to také pouze mocenský počin, protože obyvatelé Krymu nebyli v žádném bezprostředním ohrožení ze strany Ukrajiny. Jinými slovy se mohl Krym připojit k Rusku na základě vůle jeho obyvatel a po finančním vyrovnání, a to postupným procesem.

Ptám se tedy znovu: kde hledat ony podobnosti a onen dvojí metr? Podobnost v podobě selhání se nabízí v tom, že v počátcích konfliktu v Kosovu mezinárodní společenství reagovalo opožděně a v případě Ukrajiny EU naopak příliš aktivně podporovala ukrajinský převrat, což vyvolalo nelibost u prorusky orientovaného obyvatelstva a Ruska samotného, které cítilo ohrožení ve své zájmové oblasti. Angažovanost nadnárodních organizací i samostatných států v řešení konfliktů uvnitř jiného státu je vždy problematická, nicméně svět by neměl nečinně přihlížet bezpráví a násilí páchaném na civilním obyvatelstvu. Na druhou stranu mocenské zásahy států do suverenity jiných států by neměly zůstat nepotrestány a v žádném případě by neměly být relativizovány, a už vůbec ne účelově spojovány s neexistujícími historickými paralelami.  

Poznámky:

*Současný plný název zní: ?????????????? ??????????? ????????? ?????? – ??????????? ????????? ?????????? ?????, česky: Informační tisková agentura Ruska – Telegrafní agentura Sovětského svazu

** Na přelomu roku 1998 a 1999 jsem pobýval v Jugoslávii u svých srbských přátel, těžko mi tak lze podsouvat nějaké protisrbské nebo proseparatistické postoje. Ač jsem se o události v Jugoslávii hodně zajímal a během občanské války i v průběhu náletů NATO jsem mluvil s řadou osobně zainteresovaných lidí, nedovedu dodnes k událostem zaujmout jednoznačné stanovisko, zůstala ve mně asi už do smrti jen hrůza z toho, co dokáže s lidmi udělat „dobře“ podchycená nacionální, rasová a náboženská nenávist.  

  

Autor: Jiří Turner | pátek 17.11.2017 0:15 | karma článku: 21,94 | přečteno: 1037x
  • Další články autora

Jiří Turner

O mrtvých jen dobře?

Říká se to a mnozí se dle tohoto rčení také chovají. Je to však nutné? Argument, že mrtvý se nemůže bránit, je asi jediným relevantním argumentem. Já si myslím: O mrtvých jen pravdu.

26.4.2024 v 9:39 | Karma: 22,01 | Přečteno: 596x | Diskuse| Ostatní

Jiří Turner

Už začínám věřit tomu, že ANO příští parlamentní volby nevyhraje

Proč? Inu proto, že část aktuálně nespokojených voličů pochopí, že Babišovo hnutí není konstruktivní politickou silou, ale spíše destruktivní „sektou“.

24.4.2024 v 9:25 | Karma: 27,90 | Přečteno: 972x | Diskuse| Politika

Jiří Turner

Křtili Spiknutí

Zeman, Hašek, Volfová, Duka, Paroubek, Bohdalová, Mynář, Balák, Bobošíková, Lipovská, Slováček, Foldyna, Ovčáček, Konečná. Chyběl Sládek, Vandas a Rajchl. I tak: Tým snů!

18.4.2024 v 11:58 | Karma: 28,16 | Přečteno: 882x | Diskuse| Společnost

Jiří Turner

V kolika letech bych si zasloužil jít do důchodu?

Už jsem tam měl dávno být a brát přitom pěkný balík. Dřel jsem jako kůň a také jsem se staral o kupu dětí. Jsem moc rád, že si pan předseda Babiš myslí totéž.

17.4.2024 v 9:49 | Karma: 32,88 | Přečteno: 3556x | Diskuse| Společnost

Jiří Turner

Jestli ti odpůrci elektromobility náhodou netrpí neofobií?

Když vyjely první automobily se spalovacím motorem, před kterými běhal běžec s praporkem, zastánci koňských spřežení říkali, že tudy jistě cesta nevede.

15.4.2024 v 9:36 | Karma: 27,29 | Přečteno: 5154x | Diskuse| Společnost
  • Nejčtenější

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Podvod století za 2,4 miliardy. Ortinskému hrozí osm let a peněžitý trest 25 milionů

29. dubna 2024  6:21,  aktualizováno  13:19

Luxusní auta, zlaté cihly, diamanty a drahé nemovitosti. To vše si kupoval osmadvacetiletý Jakub...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

Rusové hlásí průlom fronty. Ukrajinská minela jim přihrála klíčové město

24. dubna 2024  11:40,  aktualizováno  15:50

Premium Jako „den průlomů“ oslavují ruští vojenští blogeři pondělní události na doněcké frontě, kde se...

PŘEHLEDNĚ: Podívejte se, jaké změny v důchodech české občany čekají

30. dubna 2024

Exkluzivně Zvyšování důchodového věku nad 65 let podle prodlužování života, snižování výpočtu nových důchodů,...

„Pučista si ji nezaslouží.“ Bidenův tým vymýšlí, jak zrušit debatu s Trumpem

30. dubna 2024

Premium Koho by před časem napadlo, že když prezident USA připustí, že se snad i zúčastní debaty se...

Bude mít kdo jezdit pro pacienty? Chybí stovky záchranářů, mladé práce neláká

30. dubna 2024

Premium Posádky sanitek stárnou, průměrný věk zdravotnických záchranářů se pohybuje nad 50 lety....

Královská rodina vyslala na Ukrajinu vévodkyni, mluvila o sexuálním násilí

29. dubna 2024  23:19

První člen britské královské rodiny přijel na Ukrajinu od začátku konfliktu s Ruskem. Vévodkyně z...

10 nejčastějších podvodů na internetu: Dokážete ochránit sebe i svou rodinu?
10 nejčastějších podvodů na internetu: Dokážete ochránit sebe i svou rodinu?

V digitální éře, kde technologie proniká do všech aspektů našich životů, se také zvyšuje riziko podvodů. Od falešných e-mailů a inzerátů až po...