Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

„Hnusný“ Mubarak nastoupil cestu do džahannamu se státními poctami

Husní Mubarak se tak stal ukázkovým příkladem toho, jak těžké je někdy hodnotit význam a činy představitele určitého režimu, a to nejen z hlediska nezávislých pozorovatelů, ale i z pohledů občanů příslušného státu.

Jenom pro pořádek, zemřel bývalý egyptský prezident, který byl během arabského jara sesazen, souzen a následně osvobozen. Včera byl se státními poctami pohřben a není zcela jasné, jestli putuje do džahannamu – muslimského pekla, kde je to fakt docela drsné (čtěte zde), nebo do muslimského nebe, kde je to naopak samá radost v podobě bezedných pohárů vína a zástupů panen, kterým se po souloži panenství znovu obnoví (čtěte zde). Být Alláh, nevěděl bych hned kam ho šoupnout.

Omlouvám se v duchu panu prezidentovi za onu dětinskou hříčku Husní /hnusný vyjadřující určitý postoj k němu, který ovšem osobně zcela nesdílím. Mubarak byl ve své podstatě diktátor, nutno ale uznat, že diktátor relativně slušný. Stal se miláčkem Spojených států zhruba ve stejné době jako Saddám Husajn a stal se jím ze stejných důvodů. Ze Saddáma se stalo zvíře, kdežto Husní zůstal despotou osvíceným. Obliba Západu v případě obou těchto mužů i jiných politiků v muslimských zemích spočívala v jejich sekulárním přístupu k islámu, což ve svých důsledcích znamenalo potírání islámských, a zvláště pak islamistických politických stran, hnutí a organizací, a v otevřené politice vůči Západu.  

Ponechme stranou Irák, kde se Saddámova politika zcela zvrhla a podívejme se na politiku Egypta v době Mubarakovy vlády. Byla to doba ekonomické liberalizace a arabsko-izraelského usmíření. Egypt se stal díky Mubárakovi jedním z nejbližších spojenců USA na Blízkém východě a v období války v Perském zálivu se přidal na stranu Spojenců. Mubarak byl dále zprostředkovatelem jednání mezi Palestinci, Syřany, Libanonci a Izraelem. Tato doba je spojena s ekonomickou prosperitou Egypta a také s relativní stabilitou a bezpečností.

Byla to ovšem i doba politické a občanské nesvobody. Egypt byl defacto vojensko-policejním státem, ve kterém si nikdo nedělal moc velké starosti se způsobem vymáhání dodržování zákonů, byly zde speciální bezpečnostní složky i soudy, které bez milosti likvidovali jakákoli opoziční a protestní hnutí. Týkalo se to nejen náboženských politických stran, které byly úředně zakázány, ale i demokratických opozičních sil. Pod slupkou spořádaného a turisticky přívětivého Egypta to však počínalo vřít, a jelikož byl takový stav i v jiných muslimských zemích, vše vyústilo na konci roku 2010 a počátkem roku 2011 v soubor protestů, nepokojů a povstání, které nazýváme „arabské jaro“.

Výše uvedené skutečnosti tak nutně vyjadřují určitý rozpor. Ten je patrný v hodnoceních západních politiků, politologů, arabistů, ale hlavně je patrný z postoje samotných Egypťanů. Pominu-li náboženské extrémisty toužící po Egyptu jako náboženském státu, kteří Mubaraka logicky nenáviděli, a „republikány“, kteří jeho sekulární politiku tvrdé ruky bezvýhradně podporovali, je tu obrovská masa běžných občanů, které více než ideologie vždy zajímaly více oblasti, jako je míra bezpečnosti, úroveň zdravotnictví a kupní síla egyptské libry. Ti mají asi stále poněkud smíšené pocity. Arabské jaro se neslo na vlně nadšení z demokratických změn, ale jeho dopadem byla renesance islamismu, pokles životní úrovně, ztráta bezpečnosti a s tím i znatelný pokles turistického ruchu, který je v Egyptě poměrně zásadní ekonomickou komoditou.

Obraz dnešního Egypta zapadá do jisté míry do obrazu celého Blízkého východu a možná i celého světa islámu. Na jedné straně stojí pokrok, ekonomická prosperita a liberalismus, což se často váže k západnímu životnímu stylu, a na druhé straně stojí náboženská tradice mající charakter minimálně společenské normy se všemi svými důsledky, které se často ukazují těžko slučitelné s moderní a prosperující společností. Egypt pohřbil v osobě Husního Mubaraka i určitý symbol, připadá mi dobré, že ho pohřbil s poctami, protože to vyjadřuje i určitou naději do budoucna v podobě jakési střední cesty, o které sice nikdo neví, je-li reálně možná, ale která se aktuálně jeví jako jediná možná.

https://cs.wikipedia.org/wiki/Husn%C3%AD_Mub%C3%A1rak

https://cs.wikipedia.org/wiki/Arabsk%C3%A9_jaro

https://ct24.ceskatelevize.cz/3054434-pruvod-vojaku-ve-slavnostnich-uniformach-cestna-salva-a-zastupy-lidi-egypt-se-louci-s

 

 

Autor: Jiří Turner | čtvrtek 27.2.2020 15:07 | karma článku: 0 | přečteno: 320x
  • Další články autora

Jiří Turner

Už začínám věřit tomu, že ANO příští parlamentní volby nevyhraje

Proč? Inu proto, že část aktuálně nespokojených voličů pochopí, že Babišovo hnutí není konstruktivní politickou silou, ale spíše destruktivní „sektou“.

24.4.2024 v 9:25 | Karma: 27,22 | Přečteno: 904x | Diskuse| Politika

Jiří Turner

Křtili Spiknutí

Zeman, Hašek, Volfová, Duka, Paroubek, Bohdalová, Mynář, Balák, Bobošíková, Lipovská, Slováček, Foldyna, Ovčáček, Konečná. Chyběl Sládek, Vandas a Rajchl. I tak: Tým snů!

18.4.2024 v 11:58 | Karma: 28,16 | Přečteno: 875x | Diskuse| Společnost

Jiří Turner

V kolika letech bych si zasloužil jít do důchodu?

Už jsem tam měl dávno být a brát přitom pěkný balík. Dřel jsem jako kůň a také jsem se staral o kupu dětí. Jsem moc rád, že si pan předseda Babiš myslí totéž.

17.4.2024 v 9:49 | Karma: 32,88 | Přečteno: 3552x | Diskuse| Společnost

Jiří Turner

Jestli ti odpůrci elektromobility náhodou netrpí neofobií?

Když vyjely první automobily se spalovacím motorem, před kterými běhal běžec s praporkem, zastánci koňských spřežení říkali, že tudy jistě cesta nevede.

15.4.2024 v 9:36 | Karma: 27,29 | Přečteno: 5151x | Diskuse| Společnost

Jiří Turner

Podpořil jsi Pellegriniho? Tak u nás končíš!

Jakmile se objevila zpráva, že firma Renault ukončila spolupráci s MMA zápasníkem Attilou Véghem, protože ve slovenských prezidentských volbách podpořil Petera Pellegriniho, objevily se hlasy, že se vrací totalitní praktiky.

11.4.2024 v 9:10 | Karma: 40,20 | Přečteno: 8122x | Diskuse| Společnost
  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

Prezident Petr Pavel se zranil v obličeji při střelbě ve zbrojovce

19. dubna 2024  15:44

Prezident Petr Pavel se při střelbě na střelnici v uherskobrodské České zbrojovce, kam zavítal...

„Smrt režimu.“ Za nápis si má nezletilá ruská studentka odpykat 3,5 roku

26. dubna 2024  6:20

Ruský vojenský soud odsoudil žákyni desáté třídy, sedmnáctiletou Ljubov Lizunovovou ke 3,5 roku...

Zavolíme! Kandidáti do eurovoleb se utkají v debatě vysílané i studentům škol

26. dubna 2024  5:42

Šest kandidátů pro volby do Evropského parlamentu přijalo účast v debatě Zavolíme!, která bude...

Další případ zpožděné dodávky zbraní. Česká firma se soudí na Ukrajině

26. dubna 2024

Premium Vztahy mezi Českem a Ukrajinou nejsou vždycky idylické. Svědčí o tom soudní spor, na který narazila...

Světlušky mění válčení ve městech. Nové drony snížily počet padlých Izraelců

26. dubna 2024

Premium Jen několik decimetrů velký přístroj může znamenat revoluci městské války: minivrtulník, který...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!