Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Hagia Sofia se opět stane mešitou. Allahu Akbar!

Původně křesťanský chrám se po dobytí Konstantinopole Osmany stal mešitou, kterou pak nechal Mustafa Kemal v rámci sekularizace přeměnit na muzeum. Na základě zcela opačného vývoje Turecka se opět změní v mešitu. 

Chrám Boží Moudrosti, jak zní překlad názvu jedné z nejvýznamnějších světových sakrálních památek, bude opět prioritně sloužit k uctění boha. Nutno říci, že stejného boha, k jehož oslavě byla tato monumentální stavba v 6. století vybudována (křesťané, muslimové i židé musí mít logicky stejného boha) a zůstane zpřístupněna turistům. Proč tedy rozhodnutí tureckého soudu a plánovaný počin prezidenta Erdogana vyvolávají takové emoce, když se po celém světě stále staví i nové mešity, křesťanské kostely a synagogy?

Tato záležitost má řadu zajímavých a také poměrně vážných konsekvencí. Můžeme uvažovat o populistickém aktu současného tureckého vůdce, který ovšem není samoúčelný, ale vyjadřuje určitou změnu v turecké společnosti, jež by se dala nazvat náboženskou renesancí a s tím spojeným bořením sekulárních principů, a můžeme to vnímat i jako jisté symbolické gesto odklonu Turecka od euroatlantické civilizace, jejíž součástí se paradoxně toužilo stát téměř celé 20. století.

Proces oné náboženské renesance a drolení sekularismu je typickým projevem muslimského světa prakticky od počátku nového milénia, přičemž vlna protestů, nepokojů, povstání a revolucí, které probíhaly ve většině arabských států od konce roku 2010, zvaných „arabské jaro“, tento trend jen vyhrotila. Turecko však od rozpadu Osmanské říše a vzniku republiky stálo zcela jinde než arabské státy. Stát vedený Mustafou Kemalem (zvaným Atatürk, otec Turků) prosazoval sekulárnější státní politiku, než většina evropských demokracií té doby a donedávna bylo Turecko v jistém smyslu sekulárnějším státem než třeba Polsko.

Z pohledu Evropana, tím spíše občana ateistické země je sekularismus vnímán jako jednoznačně pozitivní systém a ve své podstatě i ideologie. I v prostředí islámu má nesporný pokrokový charakter, je ovšem velmi podstatné, jakým způsobem jsou tyto zásady do společnosti a chodu státu implantovány. V Turecku to byl vysloveně násilný proces a režim, který ho prosazoval, nelze nazývat jinak než diktaturou (Atatürkovým obdivovatelem byl třeba Adolf Hitler). Turci se systému podrobili, ale je patrné, že mnoho z nich ne z přesvědčení. Plody oné necitlivé a překotné změny náboženského státu ve zcela sekulární sklízí Turecko i mnohé jiné muslimské státy dnes po mnoha desetiletích.

Přeměna chrámu Hagia Sofia zpět na mešitu je tak jen symbolickým gestem výše uvedeného. V turecké společnosti, která měla hlavně ve velkých městech dlouhá léta vysloveně evropský charakter, se pak těmito symboly stává opětné zahalování žen a také různé atributy náboženské praxe. Mnohem znepokojivější však je, že se v Turecku počíná měnit i legislativa. Sekularismus totiž ve své pravé a pozitivní roli není bojem proti náboženství a už vůbec ne potíráním víry.  Může ve svém principu oddělení státní moci a náboženství dobře fungovat i v silně nábožensky založené společnosti. Problém je, když se náboženství stane politickou ideologií, což je v tomto prostředí politický islám.

Turecko je natolik velký, mocný a tím i významný stát, že takovou, zdánlivě nevýznamnou událost, jakou je změna charakteru jednoho chrámu, nelze brát na lehkou váhu. Turecko je v rámci NATO spojencem, byť se tak v mnohých ohledech už dost dlouho nechová, je to obchodní partner, a hlavně zcela klíčový hráč na Blízkém východě. V tomto ohledu je zajímavé, že Turecko se pod vedením Recepa Erdogana a jeho AKP snaží dělat poměrně nezávislou imperiální politiku postavenou pouze na pragmatických postojích k mocnostem (USA, Rusko, EU), na politice tzv. „nulových problémů“ k muslimským zemím a ostře vystupuje prakticky pouze proti tradičním nepřátelům, tedy Kurdům a Asadovu syrskému režimu. Turecko se také staví do role jakéhosi vzoru pro muslimské země a jelikož dalšími vzory touží být Saúdská Arábie a Írán, není namístě přílišný optimismus ohledně toho, jakým způsobem se bude ubírat Blízký východ i svět islámu jako takový.  

Poznámka: Zvolání „Allahu Akbar“ (takbír) je zcela běžnou hovorovou i formální frází ("Bůh je velký"), nikoli jen prezentací teroristy, jak by si někdo na základě jeho mediální propagace mohl myslet, navíc je v názvu tohoto článku použito spíše ironicky.  

Autor: Jiří Turner | sobota 11.7.2020 9:55 | karma článku: 20,74 | přečteno: 1109x
  • Další články autora

Jiří Turner

O mrtvých jen dobře?

Říká se to a mnozí se dle tohoto rčení také chovají. Je to však nutné? Argument, že mrtvý se nemůže bránit, je asi jediným relevantním argumentem. Já si myslím: O mrtvých jen pravdu.

26.4.2024 v 9:39 | Karma: 22,01 | Přečteno: 595x | Diskuse| Ostatní

Jiří Turner

Už začínám věřit tomu, že ANO příští parlamentní volby nevyhraje

Proč? Inu proto, že část aktuálně nespokojených voličů pochopí, že Babišovo hnutí není konstruktivní politickou silou, ale spíše destruktivní „sektou“.

24.4.2024 v 9:25 | Karma: 27,90 | Přečteno: 969x | Diskuse| Politika

Jiří Turner

Křtili Spiknutí

Zeman, Hašek, Volfová, Duka, Paroubek, Bohdalová, Mynář, Balák, Bobošíková, Lipovská, Slováček, Foldyna, Ovčáček, Konečná. Chyběl Sládek, Vandas a Rajchl. I tak: Tým snů!

18.4.2024 v 11:58 | Karma: 28,16 | Přečteno: 882x | Diskuse| Společnost

Jiří Turner

V kolika letech bych si zasloužil jít do důchodu?

Už jsem tam měl dávno být a brát přitom pěkný balík. Dřel jsem jako kůň a také jsem se staral o kupu dětí. Jsem moc rád, že si pan předseda Babiš myslí totéž.

17.4.2024 v 9:49 | Karma: 32,88 | Přečteno: 3556x | Diskuse| Společnost

Jiří Turner

Jestli ti odpůrci elektromobility náhodou netrpí neofobií?

Když vyjely první automobily se spalovacím motorem, před kterými běhal běžec s praporkem, zastánci koňských spřežení říkali, že tudy jistě cesta nevede.

15.4.2024 v 9:36 | Karma: 27,29 | Přečteno: 5154x | Diskuse| Společnost
  • Nejčtenější

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Podvod století za 2,4 miliardy. Ortinskému hrozí osm let a peněžitý trest 25 milionů

29. dubna 2024  6:21,  aktualizováno  13:19

Luxusní auta, zlaté cihly, diamanty a drahé nemovitosti. To vše si kupoval osmadvacetiletý Jakub...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

Rusové hlásí průlom fronty. Ukrajinská minela jim přihrála klíčové město

24. dubna 2024  11:40,  aktualizováno  15:50

Premium Jako „den průlomů“ oslavují ruští vojenští blogeři pondělní události na doněcké frontě, kde se...

Hromadná nehoda u letiště zastavila Pražský okruh, jedno z aut skončilo na střeše

29. dubna 2024  16:33,  aktualizováno  20:36

Všechny složky integrovaného záchranného systému zasahovaly v pondělí na 27. kilometru Pražského...

Trojský koník v Evropě. San Marino se stalo základnou ruských špionů

29. dubna 2024

Premium Jeden z nejmenších států v Evropě vzbuzuje čím dál větší pozornost západních tajných služeb....

Jaká práce lidem zbyla? Spolupráci s OpenAI vedou z médií i Financial Times

29. dubna 2024  19:39

Financial Times (FT) se stal prvním významným britským zpravodajským médiem, které uzavřelo...

Špehovali, zpřístupňovali trezory. Jak se ruští „krtci“ ve Vrběticích činili

29. dubna 2024  19:34

Série výbuchů a incidentů v Evropě, včetně explozí v muničním areálu ve Vrběticích z roku 2014,...