Neděle 28. května 2023, svátek má Vilém
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Neděle 28. května 2023 Vilém

Národní stát je zavádějící pojem. Podstatné je ohraničené území nad kterým vykonává svrchovanou vládu nějaký vládce. Buď je to nějaký diktátor, nebo nějak vznikající nebo volená vláda. V obou případech jde o to, že existují hranice a v nich svrchovaný výkon státní moci. EU se během vývoje přeměnila z původně dobrého záměru na nevýkonný byrokratický moloch předurčený k rozpadu.

Foto

:-) ,,Čas a místo porodu určí příslušnost k národu

tu bereme si s sebou do hrobu

stejně tak v srdci Evropy si trikolóru do klopy

zapnem a šupajdá do průvodu

zdálo se máme louku les pole

a první slůvka ve škole, který se učíme jsou ty vole

a dodržujem tradice, když sousedovi slepice

chcípne radostí jdeme do kolen. .."(Wohnout- PepíčciR^)

P.S.: EU nemůže být jako USA, NEB ,,NÁROD AMÍKŮ" ,,vznikl" kolonizací(!) na ,,zelené louce";-)

Když se podívám na vládu a uvědomím si co "dodala" Morava ... škoda, že se už dávno netrhla. :)

Podle této úvahy bychom neměli mít za premiéra Slováka. Takže vaše úvaha si nebude moc funkční.

Když se rozhlédnu kolem sebe, tak nejméně čtvrtina lidí najde mezi svými dědečky a babičkami Slováka, Poláka, Němce a jiné národnosti. Nejméně čtvrtina lidí má dítě zaměstnané v Německu, Británii či jinde. V Ostravě tvoří 20 % obyvatelstva Romové, zřejmě dále bude narůstat podíl Ukrajinců... Vážně má smysl volat po národním státě?

A navíc je ten národ konstrukt poměrně novodobý. Ve středověku byli za Čechy označováni lidé, kteří žili v Království českém (odtud pocit Moravanů, že nejsou Češi, protože to se za Království České nepovažovalo, to bylo Markrabství moravské a v různé době mělo dost významné vlastní pravomoci). A na tom, jestli u toho mluví česky, německy nebo slezsky, nezáleželo.

Jinými slovy, tento středověký koncept *příslušnosti* byl v nové době nahrazen národní koncepcí zoologicko-veterinárně-plemennou. To samé Židi. Když ve středověku nějaký Žid přijal křesťanství, světil dny sváteční, v neděli chodil do kostela a občas ke zpovědi, tak úplně přestal být Židem a nikdo už ho tak nenazýval. Až teprve pokrok ve dvacátém století tuhle koncepci vyhodil do koše a začalo se řešit, kdo je čí babička.

Unie je naše jediná záchrana. Průmysl jsme devastovali, školství taktéž,

a tak nám nezbývá nic jiného jen hlína na trpaslíky, jako nejdůležitější exportní artikl. Devastace školství se projevuje už i v blozích na idnes, číst se dají jen ty cestopisné/ a Stejskal/ Vyrojilo se tolik fanatiků, že florentský mnich Sawonarola by dnes byl vzorem tolerance. Za sto let by mohly vymizet hranice a to i mezi Ruskem a Ukrajinou, ale to by USA musely mít jiného prezidenta. Vyvolávat konflikty a spory s imperialistickým a nacionalistickým Ruskem, může jen člověk mdlý duchem. CIA zlikvidovala Mosadeka a dnes máme v Iránu fanatické ajatolahy. Jugoslávie, Libye, Sýrie, Irak, Afghanistan..... místo nechat působit čas, export "demokracie". Obsazení Porúří, anšlus Rakouska, Mnichov, napadení Polska.... nevidíte ty paralely? EU+ USA kontra Rusko, Čína ,možná Indie, JAR,

Brazílie....to jsme chtěli ? Národní státy by měly postupně zaniknout a nacionalismus je cestou do pekel.;-)

Redakční blogy

 • Redakční
        blog
 • Blog info
 • První pokus
 • Názory
        a komentáře

TIP REDAKCI & RSS