Mynářova výplata

Kolik bere ten který státní zaměstnanec, mě moc nezajímá, Mynářovu mzdu, jejíž výše prolétla médii, nepovažuji obecně za přemrštěnou, nechápu ale, proč tato informace není veřejná, a je třeba se kvůli jejímu zveřejnění soudit.

O podivném „spolku“ kolem prezidenta a s tím souvisejících kšeftech, lžích, dezinformacích a urážkách ze strany některých „prezidentových mužů“ byla již řeč (třeba zde). Jako volné pokračování se jeví kauza zveřejnění jejich platů, které si daňový poplatník, z jehož kapsy jsou tito lidé placeni, musel vymoci soudní cestou. Za občany, které to zajímá, tak učinila na svém webu Krystýna Bašná, která za tento svůj počin schytala ze strany Hradu jen urážky, a „za uši“ od pana kancléře dostaly i Spojené státy, které prostřednictvím svého velvyslanectví podpořili ono domáhání se transparentnosti.

Říkám si, kde bere ten strejda z Osvětiman, jehož jedinou kvalifikací pro tento významný úřad byla správná angažovanost ve spolku prezidentových přátel, tu drzost stěžovat si na to, že se někdo domohl svého práva znát, jak Hrad nakládá s veřejnými financemi. Vezmu-li ještě v úvahu, že je to člověk, který nebyl příslušnými bezpečnostními úřady shledán oprávněným nosit státní tajemství, a je tak v tomto úřadu protiprávně (jen z vůle prezidenta, který kašle na normy), tak jsou jeho prohlášení naprosto skandální.

Kolem Vratislava Mynáře se již dlouho objevují informace o podivných podnikatelských aktivitách, dotačních podvodech, černých odběrech, o lumpárnách v Lánské oboře a také byl docela nedávno usvědčen z veřejně proklamovaných lží, manipulací a zcela nepatřičného lobování. A tento člověk si stěžuje, že soud nařídil zveřejnit jeho mzdu? Takovéto nehoráznosti z úst představitelů státní moci slýcháme aktuálně z Běloruska, průběžně z Ruska nebo z Číny, z čehož je asi patrné, kde bere Hrad inspiraci pro své postoje.

V normálním demokratickém státě by měl být prezidentův kancléř zosobněním noblesy, důstojnosti a loajality nejen k prezidentovi, ale i k systému, tedy státu jako takovému a k jeho občanům. Při poukazování na tyto ctnosti si můžeme vzpomenout na Ivana Medka či Karla Schwarzenberga, jejichž působení na Pražském hradě koresponduje s působením Vráti Mynáře asi tak, jako rozdíl ve vykonávání prezidentského úřadu Václavem Havlem a Milošem Zemanem. Expresivně řečeno Hrad osídlili amorální burani (tím nemyslím venkovský původ, ale stájové mravy), kteří vystřídali noblesní osobnosti, což se také pěkně dokumentuje třeba na srovnání aktuálního prezidentova mluvčího s Ladislavem Špačkem.

Jak jsem již uvedl, netrápí mě výše platu státních zaměstnanců a myslím si, že vysoký státní úředník může mít stotisícový plat stejně jako ho má dobrý “ajťák“, už jen proto, že snad nechceme mít ve státní správě neschopné darmožrouty, které nikdo jiný nechce. Ten „ajťak“ si ovšem své peníze musí zasloužit, musí být kompetentní, schopný a pracovitý. Vedoucí prezidentské kanceláře asi nemusí oplývat bůhvíjakými schopnostmi, musí především vzorně reprezentovat úřad prezidenta, což jsou ony ctnosti a ono vystupování na veřejnosti. Nekalé kšefty, porážky prasat, černé odběry, zneužité dotace a podobné excesy do image kancléře asi nepatří. V tomto smyslu je Vráťa Mynář z Osvětiman drahý, i kdyby pracoval zadarmo, a jeho výplata by se asi měla týkat jiného významu toho slova. 

https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/mynar-odmeny-miliony-hrad-kancelar-prezidenta.A200915_092238_domaci_remy

https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/kancler-prezidenta-vratislav-mynar-cesko-velvyslanectvi-usa-vztahy-vmesovani.A200915_133754_domaci_wass

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Jiří Turner | středa 16.9.2020 9:10 | karma článku: 46,38 | přečteno: 10988x
  • Další články autora

Jiří Turner

Je Země plochá nebo dutá?

15.5.2024 v 8:16 | Karma: 15,84

Jiří Turner

Respektujte můj názor!

7.5.2024 v 10:36 | Karma: 19,78

Jiří Turner

O mrtvých jen dobře?

26.4.2024 v 9:39 | Karma: 23,02